zmień wielkość tekstu:
 A+ 100% A-
Zostaw numer. Oddzwonimy. Prosimy o pozostawienie swojego numeru telefonu. Oddzwonimy najszybciej jak to możliwe.
Pole Imię jest wymagane.
Wpisz proszę swój numer telefonu.
Dziękujemy za pozostawienie numeru telefonu. Oddzwonimy najszybciej jak to możliwe. Wciśnij szary przycisk [x] w prawym górnym rogu tego okna, aby je zamknąć.
zmień kolor tła:

Witaj na stronie Sawimed. Strona jest przystosowana dla osób słabo widzących. Jeżeli chcesz skorzystać z funkcji czytania - zaznacz tekst na stronie i użyj głośnika aby system przeczytał zaznaczony przez Ciebie tekst.   Wciśnij przycisk z głośnikiem (poniżej) aby wysłuchać zaznaczonego tekstu. Witaj na stronie Sawimed. Strona jest przystosowana dla osób słabo widzących. Jeżeli chcesz skorzystać z funkcji czytania - zaznacz tekst na stronie i użyj głośnika aby system przeczytał zaznaczony przez Ciebie tekst.

Fango

Balneoterapia zajmuje się wykorzystaniem naturalnych tworzyw w procesie leczenia. Szerokie zastosowanie do zabiegów terapeutycznych znajdująnp. okłady z masy fango, okłady borowinowe.

Fango jest to szlam mineralny pochodzenia wulkanicznego. Borowina jest rodzajem torfu o specyficznych właściwościach fizykochemicznych. Występują w niej składniki organiczne takie jak: kwasy huminowe, bituminy (żywice i woski) , białka, aminokwasy, nieorganiczne- sole mineralne, a także składniki mikrobiologiczne (bakterie i grzyby).

O wykorzystaniu tych tworzyw zadecydowały ich wyjątkowo korzystne właściwości fizyczne:

  • duża pojemność cieplna,
  • słabe przewodzenie cieplne (utrzymująca się przez długi czas pożądana temperatura),
  • zmniejszanie objętości w miarę obniżania temperatury (związany z tym zjawiskiem ucisk na skórę i naczynia krwionośne w skórze zmniejsza odczyny termiczne),
  • obecność związków organicznych (borowina) i składników mineralnych (fango) zwiększa skuteczność terapeutyczną zabiegu.

Okłady z masy fango i borowiny stosuje się bezpośrednio w miejscu schorzenia, temperatura plastra wynosi 50-52°C. Okłady Borowinowe powinny oscylować pomiędzy 40 a 42°C.

Wskazania:

  • blizny, zrosty, przykurcze,
  • przewlekłe stany zapalne tkanek miękkich,
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów i tkanek okołostawowych,
  • powikłania po urazach narządów ruchu,
  • podostre i przewlekłe choroby narządów wewnętrznych

 

Chcesz wiedzieć więcej?
Wciśnij przycisk z głośnikiem (poniżej) aby wysłuchać zaznaczonego tekstu.