To terapia z zastosowaniem elektrostymulacji. Wywodzi się z metody Hufschmidta. Metodę tę stosuje się w celu przywrócenia równowagi czynnościowej pomiędzy zginaczami a prostownikami w sytuacji porażenia spastycznego mięśni. Porażenie spastyczne wynika z uszkodzenia CUN co prowadzi do zaburzeń wzajemnego unerwienia prostowników i zginaczy. Mięśnie spastyczne (przeważnie zginacze) uzyskują przewagę nad mięśniami antagonistycznymi (prostownikami). Takie zachwianie równowagi mięśniowej predysponuje do zastosowania tonolizy.
zabiegu wykorzystuje się dwa zsynchronizowane ze sobą stymulatory, których odrębne obwody generują impulsy prostokątne. Jeden z aparatów ma obwód elektroniczny realizujący odpowiednie opóźnienie wystąpienia drugiego impulsu w stosunku do wystąpienia impulsu pierwszego.
Tonoliza stymuluje zginacze i prostowniki stawów począwszy od stawów proksymalnych (staw ramienny, poprzez staw łokciowy) skończywszy na stawach dystalnych (staw nadgarstkowy) i analogicznie z kończyną górną.
Wskazania:
- udar mózgu,
- operacje neurochirurgiczne na mózgu,
- stwardnienie rozsiane,
- urazy rdzenia kręgowego,
- stwardnienie zanikowe boczne,
- uraz mózgu,
- dziecięce porażenie mózgowe.