Rehabilitacja odbywa się w warunkach stacjonarnych oddziału rehabilitacji neurologicznej. Początek rehabilitacji musi nastąpić w oddziale, w którym rozpoznano i rozpoczęto leczenie zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego.
NFZ finansuje rehabilitację neurologiczną w okresie do 14/30 dni od wystąpienia ostrego incydentu mózgowego lub urazu ośrodkowego układu nerwowego, bądź operacji na ośrodkowym układzie nerwowym. Skierowanie na rehabilitację neurologiczną wystawiają lekarze oddziałów neurologicznych, neurochirurgicznych, urazowo-ortopedycznych, intensywnej terapii, wewnętrznych oraz - w wyjątkowych przypadkach - lekarze poradni neurologicznych. Czas trwania rehabilitacji: do 16 tygodni.
Informacje dla pacjentów ubiegających się o leczenie w Sawimed
W przypadku rehabilitacji neurologicznej zaburzeń funkcji mózgu, zaburzeń funkcji rdzenia i korzeni nerwowych, zaburzeń obwodowego układu nerwowego i dystrofii mięśniowych oraz rehabilitacji przewlekłej (w określonych przypadkach) pacjenci przyjmowani są na podstawie skierowania z oddziału lub kliniki:
- anestezjologii i intensywnej terapii,
- neurologii,
- neurochirurgii,
- chirurgii ogólnej,
- ortopedii i traumatologii,
- chorób zakaźnych,
- chorób wewnętrznych.
lub na podstawie skierowania z poradni specjalistycznej:
- rehabilitacyjnej,
- neurologicznej,
- neurochirurgicznej,
- chirurgii ogólnej,
- urazowo – ortopedycznej.
Czas trwania rehabilitacji uzależniony jest od stanu pacjenta (zakwalifikowanie do kat. I lub II), rodzaju zaburzeń i występowania chorób współistniejących. W przypadku rehabilitacji neurologicznej przewlekłej przyjęcie na oddział możliwe jest raz w roku kalendarzowym.